Joanna Bratko-Lityńska

Joanna Bratko-LityńskaDn. 16 kwietnia 2013 r. odbyło się w Galerii „U Belfrów” otwarcie wystawy „Kolory (t) mojego miasta”. Zaprezentowano prace fotograficzne Joanny Bratko-Lityńskiej. Kuratorem wystawy był artysta fotografik Zbigniew Podsiadło.

Joanna Bratko-Lityńska mieszka i pracuje w Sosnowcu. Od wielu lat, w wolnym czasie, zajmuje się fotografią, kajakarstwem, krajoznawstwem. Współpracuje z Magazynem Kajakowym „Wiosło”, w którym publikuje artykuły ilustrowane własnymi zdjęciami. Od 2006 r. należy do Stowarzyszenia Miłośników Fotografii działającego przy Miejskim Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu. W 2011 r. Joanna Bratko-Lityńska została prezesem tego Stowarzyszenia.

Fotografia Joanny Bratko-Lityńskiej odsłania ostre, „męskie” spojrzenie autorki. Najważniejszym składnikiem jest kompozycja: geometryczna, przemyślana, precyzyjna. Częstokroć zdjęcie budują ukośne linie zbiegu ścian lub schodów, często jednak kompozycja opiera się na zrównoważeniu ciężaru motywów w przestrzeni. Także kolor, drugi bardzo ważny element fotografii wykorzystywany jest jako składnik kompozycji. Plamy koloru stanowią dominantę, budują linie kompozycyjne, nadają ciężar motywom lub same się nimi stają.(…)
Autorka poszukuje koloru i znajduje go w miejscach nieoczywistych: na stopniach schodów, w okienkach klatek schodowych starych kamienic. Jeśli budynki i przedmioty są szare, to samo światło ma kolor. Powstają w ten sposób zdjęcia zaskakujące, o oryginalnej formie.(…)
Pisząc o najnowszym cyklu Joanny Bratko-Lityńskiej „Kolory(t) mojego miasta” nie można nie wspomnieć o doskonałym opanowaniu techniki fotografowania. Świadczą o tym chętnie wyk
onywane zdjęcia nocne z wykorzystaniem zastanego sztucznego oświetlenia. Wymaga to cierpliwości i doświadczenia , ale również świadomości artystycznej, aby technika nie stała się celem, lecz narzędziem. Z takich zasadzek fotografie autorki wychodzą bez szwanku.

Małgorzata Malinowska-Klimek (historyk sztuki)